Law Car – Pomoc drogowa 24h Poznań

Samochód z automatem – czy mogę holować? – Jak holować samochodów z automatyczną skrzynią biegów

Twoim ostatnim nabytkiem jest samochód z automatyczną skrzynią biegów? Ten model jest idealny zwłaszcza dla tych, którzy często poruszają się po mieście albo stoją w korkach i lubią czuć komfort podczas pokonywania dłuższych tras i płynne oraz szybkie przełożenia. Martwisz się jednak, co będzie, jeśli gdzieś po drodze przydarzy Ci się poważniejsza awaria? Czy jest wówczas możliwe holowanie samochodu z automatem? Jeśli zapoznasz się z wytycznymi producentów aut, to raczej spotkasz się tylko z informacją, że ta czynność na kołach napędowych (dotykających jezdni) jest zwykle kategorycznie zabronione. Tego rodzaju skrzynia biegów nie jest bowiem dostosowana do samodzielnego ruchu auta bez działającego napędu. Co gorsza, jeśli dojdzie do częstego holowania “automatu”, wówczas prędzej czy później czeka Cię naprawa tej części w pojeździe. Chcesz się przygotować na takie zdarzenie? Przeczytaj, jak wygląda to w praktyce i czy potrzebna Ci będzie pomoc drogowa!

Samochód z automatem a awaria – czy można go holować?

W niektórych modelach zdarza się, że skrzynie biegów mają dodatkowe funkcje, dzięki którym możliwe jest holowanie samochodu z automatem. Zanim jednak do tego dojdzie, warto to sprawdzić. Oprócz tego skontroluj, jaki jest stan oleju w skrzyni. W przypadku jego braku w przekładni automatycznej absolutnie nie należy ciągnąć takiego pojazdu!
W instrukcji producenta możesz też spotkać z informacją na temat dopuszczalnej maksymalnej prędkości przy holowaniu. Zazwyczaj nie przekracza ona 50 km/h (30–40 km/h). Oprócz tego podawana jest dopuszczalna odległość, na jaką można wykonywać tę czynność – z reguły wynosi ona ok. 50 km.
Niedostosowanie się do prędkości może doprowadzić do zatarcia pompy oleju lub automatycznej przekładni (przez przegrzanie). Ta ostatnia usterka wystąpi, gdy pojedziesz za szybko.

Jak holować samochód z automatem?

Jeśli więc już sprawdziłeś, czy Twoje auto ma tryb holowania, możesz bezpiecznie przeprowadzić całą operację. Auto wyposażone w automatyczną skrzynię biegów transportuje się z włączonym silnikiem, ponieważ kiedy jest niewłączony, traci ona smarowanie i może się uszkodzić.

  • Pojazd nie powinien mieć zapalonych świateł awaryjnych, ponieważ uniemożliwia to sygnalizowania skrętów. Z tyłu po jego lewej stronie należy natomiast umieścić trójkąt ostrzegawczy.
  • Oprócz tego dźwignia do zmiany biegów powinna być ustawiona w pozycji „N”, czyli neutralnej (biegu jałowym, na tzw. luzie).
  • Samochód z automatem można holować, unosząc jego oś napędową. To jednak w praktyce wymaga specjalistycznego pojazdu i raczej nie udaje się bez niego.
  • Jeśli w czasie wykonywania tej czynności dojdzie do wycieku oleju przekładniowego albo innej awarii skrzyni biegów, wówczas ciągnięcie pojazdu jest całkowicie zabronione.
  • Podczas holowania samochodu z automatem obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h w obszarze zabudowanym i do 60 km/h poza nim. Nie wolno tej czynności wykonywać na autostradzie – taką możliwość ma tylko specjalny holownik i to wyłącznie do najbliższego zjazdu. Takim autem dysponuje nasza pomoc drogowa. Poznań i jego okolice to obszar, który obsługujemy tym sprzętem.

Pomoc drogowa dla samochodów z automatem

Jeśli dojdzie do awarii Twojego samochodu, podczas holowania automatu musisz wziąć pod uwagę, że możliwe jest popsucie całej skrzyni biegów. Opcji, jak do tego może dojść, jest kilka, np. poprzez:

  • zniszczenie zbiornika oleju i jego szybkiego wycieku, co spowoduje zatarcie przekładni,
  • przegrzanie skrzyni biegów, co oznacza, że będzie się nadawała już tylko do regencji albo wymiany na nową,
  • zatarcie się pompy oleju, która działa tylko na włączonym silniku

W takiej sytuacji najlepszym, rozwiązaniem jest jednak wezwanie pomocy drogowej. Podstawiona laweta jest wówczas gwarancją, że skrzynia biegów w Twoim samochodzie z automatem pozostanie w nienaruszonym stanie. Jak skorzystać z takiego wsparcia? Jeśli do awarii doszło np. w Poznaniu, holowanie może Ci zagwarantować nasza firma.

Laweta dla samochodu z automatem

Dlaczego akurat laweta? Ten sposób przetransportowania Twojego pojazdu to jedna z najbezpieczniejszych opcji, jakie oferujemy. Koła napędowe nie stykają się wówczas z jezdnią, nie ma więc mowy o uszkodzeniu żadnej części w niemanualnej skrzyni biegów.

Nie ma dla nas znaczenia, czy awaria spotkała Cię w mieście, na jego peryferiach czy w innym miejscu. Specjalistyczne auto, którym dysponujemy, dojedzie wszędzie, gdzie Twój samochód odmówi posłuszeństwa! Dzięki temu masz szansę uniknąć wówczas wysokich kosztów związanych z naprawą lub wymianą skrzyni biegów, które zapewne będą znacznie większe niż skorzystanie ze wsparcia specjalistów takich jak my.

Holowanie „automatu” zaliczane jest do niełatwych czynności i wymaga z pewnością specjalnej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego lepszą opcją będzie skorzystanie ze wsparcia fachowców, którzy umiejętnie zajmą się każdym uszkodzonym pojazdem i bezpiecznie przetransportują go do warsztatu mechanicznego.

Zamiast ryzykować holowanie samochodu z automatem, wezwij naszą pomoc drogową z Poznania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *